Nyitott vagy a világra, szeretsz emberekkel foglalkozni, megismerni más népek kultúráját? Az utazás, a világjárás, és az ehhez kötődő tevékenységek személyesen és szakmailag is érdekelnek? Válaszd a turizmus-vendéglátás felsőoktatási szakképzést!
A turizmus-vendéglátás felsőoktatási szakképzésen megismerkedsz a turizmus részterületeivel az utazásszervezéstől kezdve, a szállodaiparon, rendezvényszervezésen át a turizmus marketingig.
A szakképzettség birtokában képes leszel a turizmusban és a vendéglátásban működő mikro- és kisvállalkozások alapítására, vezetésére és működtetésére, valamint asszisztensi, referensi, adminisztrátori feladatok ellátására.
Mik a felsőoktatási szakképzés előnyei?
- Felsőfokú szakképzettséget biztosít. Felsőfokú okleveled pedig előnyt jelent majd az álláskeresés során.
- A jogszabályi minimum ponthatár 240, ami alacsonyabb, mint az alapképzési szakok esetében, ahol ez 280 pont.
- A ponthatárok alacsonyabbak, mint az alapképzéseknél, így nagyobb eséllyel jutsz be állami ösztöndíjas képzésre. Tehát, ha úgy érzed, hogy az alapképzésre történő bekerüléshez kevés a pontod, akkor jelentkezz FOKSZ-ra!
- Ha a FOKSZ után továbbtanulsz alapszakon, akkor 33 vagy 90 kreditet elismerünk, ami fél vagy másfél évvel lerövidíti az alapszakos tanulmányaidat. 90 kreditet a besorolási alapszakon, 33 kreditet más gazdasági alapszakon történő továbbtanulás esetén számítunk be.
- Ráadásul, ha gazdasági alapképzési szakon folytatod a tanulmányaidat, akkor az alapszakos felvételi során 10-32 többletpontot kaphatsz az okleveled eredményétől függően. Tehát még a felvételi pontszámodat is növeled a FOKSZ oklevelednek köszönhetően, s így az állami ösztöndíjas ponthatárt is nagyobb eséllyel éred el, ha alapszakra jelentkezel.
- Nappali és levelező, állami ösztöndíjas és önköltséges formában is indulnak a képzések.
- Egyszerű jelentkezés a www.felvi.hu E-felvételi rendszerén keresztül.
A szakképzés célja
A felsőoktatási szakképzés célja a turizmus és a vendéglátás vállalkozásaiban és non-profit szervezeteiben szakmai idegen nyelvet beszélő, gyakorlattal is rendelkező szakemberek képzése. A végzett hallgatók képesek a turizmusban és a vendéglátásban működő mikro- és kisvállalkozások alapítására, vezetésére és működtetésére, valamint közép-, és nagyvállalatok egyes részlegének vezetésére, illetve felsővezetők munkáját segítő szakreferensi és asszisztensi feladatok ellátására.
A turizmus szakirányon továbbá megismerkednek a turizmus részterületeivel, és alkalmasak önállóan vagy vezetők melletti asszisztensi, referensi feladatok ellátására.
A felsőoktatási szakképzettséggel legjellemzőbben betölthető FEOR szerinti munkakörök
- Szálláshely-szolgáltatási tevékenységet folytató egység vezetője
- Vendéglátó tevékenységet folytató egység vezetője
- Kulturális tevékenységet folytató egység vezetője
- Egyéb kereskedelmi, vendéglátó és hasonló szolgáltatási tevékenységet folytató egység vezetője
- Konferencia- és rendezvényszervező
- Egyéb, máshova nem sorolható üzleti jellegű szolgáltatás ügyintézője
- Utazási tanácsadó, szervező, idegenforgalmi ügyintéző
- Utazásszervező, tanácsadó
- Recepciós
- Szállodai recepciós
- Vendéglős
- Pincér
- Pultos
- Idegenvezető
A képzés ideje: 4 félév
Képzési forma: Nappali és levelező
Finanszírozási forma: Állami ösztöndíjas és önköltséges
A megszerzett szakképzettség megnevezése: Felsőfokú közgazdász-asszisztens turizmus szakirányon (Economist Assistant in Tourism and Catering Specialised in Tourism)
Tanulmányok folytatása alapképzési szakon
Amennyiben a felsőoktatási szakképzés elvégzése után a hallgató Turizmus-vendéglátás alapképzési szakon kívánja folytatni a tanulmányait, akkor a beszámítható kreditek száma 90.
Amennyiben más, a gazdaságtudományi képzési területhez tartozó alapképzési szakon kívánja folytatni a tanulmányait, akkor a beszámítható kreditek száma 33. A kreditek beszámításának köszönhetően a hallgató jelentősen lerövidítheti a képzési idejét az alapképzési szakon.