Milyen fenntarthatósági megoldások érhetők el a rendezvényszakmában? Hogyan lehet valóban zöldebb egy esemény, és milyen konkrét lépésekkel segíthetjük elő a környezettudatos fejlődést? Ezekre a kérdésekre kereste a választ a "Mi rejlik a szakma mélyén? - Fenntartható útmutató valós alapokon" című MeetUp-unk.
A beszélgetés során szó esett arról, hogy a MaReSz egy olyan fenntarthatósági útmutató kidolgozását tervezi, amely gyakorlati segítséget nyújt a hazai rendezvényszervezők számára. A projekt első lépéseként a szakértők felmérték a hazai rendezvényipar jelenlegi helyzetét, valamint a szabályozási és piaci környezetet.
Az útmutató kidolgozását a HighVibes ügynökség vezetői kezdték el, mellyel céljuk egy olyan praktikus és valós alapokon nyugvó segédlet megalkotása, amely hosszútávon fenntarthatóbbá teszi a magyar rendezvényeket.
Az eseményen kiemelték, hogy a fenntartható megoldások alkalmazása versenyelőnyt is jelenthet a szolgáltatóknak, hiszen a nagyvállalatok számára egyre nagyobb ESG (környezeti, társadalmi és irányítási) nyomás tapasztalható, amelyet a rendezvényiparnak is figyelembe kell vennie. A jövő ügyfelei, különösen az alfa és Z generáció, már tudatosan keresik a környezetbarát megoldásokat, így a zöld rendezvények iránti kereslet a következő években tovább növekedhet.
A fenntartható eseményszervezés azonban jelenleg még sokak szemében többletköltségként jelenik meg, ezért is van szükség egy átfogó útmutatóra, amely edukálja a szervezőket és ügyfeleiket egyaránt. A változás egyik kulcsa a vezetői szemléletváltás, hiszen ha a döntéshozók elkötelezettek a fenntartható megoldások iránt, akkor valódi előrelépések érhetők el.
A rendezvény során számos nemzetközi példát is bemutattak, köztük a Theatre Green Book fenntarthatósági irányelveit, amelyek ingyenesen elérhetők és hasznos praktikákat kínálnak a szakma számára.
A MaReSz és a Magyar Turisztikai Program Alapítvány továbbra is várja a rendezvényszervezők megkeresését a fenntartható megoldásokkal kapcsolatban, és folyamatosan dolgozik a szakma edukálásán. A cél nemcsak a környezetvédelem, hanem egy olyan rendezvényszektor kialakítása, amely hosszú távon versenyképes és fenntartható működést biztosít.